Czy przytulanie noworodka jest bezpieczne?

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z babyguard.pl

Wiele matek chce przytulać swoje nowonarodzone dzieci, niezależnie od tego czy urodziły się one jako wcześniaki czy w pełnej ciąży. Jest to naturalny ludzki instynkt, aby trzymać i przytulać dziecko, a nadzorowane początkowe przytulanie pomaga matce poczuć się blisko dziecka i stworzyć więź. Matki mogą również poczuć zapach i pierwszy uścisk dziecka. Jest to ważny kamień milowy w życiu dziecka.

Badacze stwierdzili, że noworodki czują się najbardziej komfortowo, gdy są trzymane. Ciepłe środowisko, do którego są przyzwyczajone w łonie matki, pomaga im rozwijać silne przywiązanie do rodziców. Ten rodzaj fizycznego dotyku może pomóc dziecku wyrosnąć na zdrowego, pewnego siebie dorosłego i pomóc mu radzić sobie ze stresem w życiu. A według badań, przytulanie może faktycznie poprawić nastrój i samopoczucie psychiczne dziecka.

Niektóre dzieci są szczególnie wybredne co do miejsca, w którym są przytulane. Niektóre dzieci lubią, gdy się je odbija na kolanach, inne są zadowolone, gdy siedzą w twoich ramionach. Inne dzieci uwielbiają być trzymane, gdy mama stoi. Chociaż są to preferencje Twojego dziecka, nigdy nie powinnaś naciskać na nie, aby Cię przytulało. Nastrój i osobowość noworodka może mieć wiele wspólnego z tym, ile czułości chce, a może nawet nie zauważyć, że głaszczesz jego plecy lub ramiona.

Pomimo wielu korzyści płynących z kontaktu skóra do skóry, niektórzy eksperci nie zalecają tego dla wszystkich dzieci. Według American Academy of Pediatrics, kontakt skóra do skóry poprawia karmienie piersią i utrzymuje noworodka na piersi dłużej. Dlatego kontakt skóra do skóry jest tak korzystny dla noworodka i jego rodziców. Ale ten rodzaj kontaktu skóra do skóry powinien odbywać się stopniowo.

Kiedy powinnaś przestać przytulać swojego noworodka? Jest to bezpieczne w małych dawkach. Pomaga to mózgowi dziecka rozwijać się i reagować na nowe bodźce w otoczeniu. Dzięki niemu uczy się też regulować siebie. Warto jednak pozwolić mu trochę popłakać – na dłuższą metę nie jest to szkodliwe. Dzięki temu dziecko uczy się reagować na nowe doświadczenia i rozwija samoregulację.

Inną zaletą przytulania noworodka jest to, że pomaga dziecku usłyszeć bicie serca i nawiązać z Tobą więź. Oprócz przytulania, śpiewaj dziecku, aby rozwijać umiejętności językowe i więź. Dzieci lubią słyszeć kojące głosy i rytm. Ważne jest, aby uważnie słuchać mowy ciała dziecka i odpowiednio na nią reagować. Kiedy płacze, nie martw się – to naturalne uczucie, ponieważ tak się komunikują.

Chociaż kuszące jest, aby pozwolić ludziom dotknąć twojego noworodka, powinieneś upewnić się, że wiesz, co robią. Jest w porządku, aby pozwolić innym ludziom patrzeć, ale większość ludzi powinna unikać dotykania dziecka, nawet członkowie rodziny. Zapobiegnie to narażeniu Twojego noworodka na zarazki i infekcje od osób, które mają z nim kontakt. Jeśli jesteś zaniepokojona, powinnaś skonsultować się z pediatrą, zanim pozwolisz innym dotykać swojego noworodka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top