Czy kładzenie noworodka na brzuchu jest bezpieczne?

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z mama24h.pl

Być może zastanawiasz się, czy bezpiecznie jest kłaść noworodka do snu na brzuchu. Większość ekspertów twierdzi, że jest to bezpieczne, gdy noworodek jest wystarczająco mobilny, aby przewracać się z jednego boku na drugi. Niektóre dzieci są podatne na przewracanie się na brzuch i mogą preferować spanie na plecach. Mimo to niektórzy rodzice wolą spać swoje dzieci na boku, np. w kołysce.

Możliwe jest spanie noworodka na brzuchu po sześciu miesiącach, ale ważne jest, aby być świadomym ryzyka. Podczas gdy spanie dziecka na plecach jest generalnie bezpieczne, należy pamiętać o usunięciu przedmiotów, które mogą spowodować przewrócenie się dziecka. Drogi oddechowe dziecka mogą zostać zablokowane przez ciężar swaddle lub inny przedmiot, który może zakłócić jego naturalne oddychanie.

Jeśli dziecko nie toleruje bycia na brzuchu, możesz spróbować innych pozycji, takich jak układanie na boku. Możesz podłożyć cienki kocyk lub ręcznik pod klatkę piersiową dziecka. Upewnij się, że twarz, usta i uszy dziecka są z dala od podkładki. W końcu dziecko będzie w stanie dłużej tolerować tę pozycję. Prawdopodobnie przekonasz się, że im więcej czasu dziecko spędza na brzuszku, tym bardziej będzie go tolerować.

Najlepszym sposobem na nakłonienie noworodka do spania na plecach jest konsekwencja. Koce Swaddling pomagają noworodkowi czuć się bezpiecznie, co jest jednym z powodów, dla których przewracają się na plecy. Upewnij się jednak, że zdejmiesz je, gdy tylko dziecko będzie w stanie zrobić to samodzielnie. W przeciwnym razie będziesz zmuszona do używania śpiworków i kołysek. To najlepsza opcja, dopóki Twoje dziecko nie będzie mogło spać na plecach.

Kiedy bezpiecznie jest kłaść noworodka na brzuchu w pierwszym miesiącu życia? Eksperci twierdzą, że najlepszy czas na położenie dziecka na plecach to okres między drugim a szóstym miesiącem życia. Niemowlęta są podatne na SIDS, dopóki nie są w stanie się przewrócić. Kiedy dziecko ma około czterech lub pięciu miesięcy, powinieneś położyć go na plecach, dopóki nie nabędzie siły do przewrócenia się.

Możesz również spróbować położyć noworodka na brzuchu w nocy, zwłaszcza jeśli masz współlokatora, z którym należy dzielić pokój. To da ci trochę dodatkowego czasu, aby przytulić dziecko, zbyt. Kładzenie noworodka na plecach pomoże wzmocnić mięśnie szyi i rdzenia. W ten sposób on lub ona poczuje się bardziej bezpiecznie w swoim ciele i będzie lepiej spał.

Innym mitem dotyczącym kładzenia noworodka na brzuchu jest to, że powoduje to kraniosynostozę, poważny stan. Kładzenie dziecka na brzuchu jest niebezpieczne z kilku powodów, w tym ryzyko rozwoju pęknięcia czaszki, wrodzonej choroby serca i innych chorób mózgu. Kładzenie noworodka na brzuchu może również spowodować częstsze odbijanie się oddechu, co może obniżyć poziom tlenu i zwiększyć poziom dwutlenku węgla.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top