Jaki jest najlepszy sposób mycia noworodka?

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z unicornbaby.pl

Jaki jest najlepszy sposób na mycie noworodka? W pierwszych miesiącach życia nie musisz codziennie kąpać swojego dziecka. Dzieje się tak dlatego, że niemowlęta rzadko brudzą się na tyle, aby potrzebowały kąpieli. W pierwszym roku życia wystarczą trzy razy w tygodniu. Zbyt częste kąpanie dziecka może wysuszyć jego skórę. Zamiast tego należy kąpać je w gąbce do czasu odpadnięcia kikuta pępowiny. Większość dzieci traci ten kikut do jednego lub dwóch tygodni życia, ale może to być oznaką innych problemów. Jeśli tak się nie stanie, należy od razu udać się do lekarza.

Po zagojeniu się pępowiny można umieścić noworodka bezpośrednio w wodzie. Podczas pierwszej kąpieli bądź delikatna i szybka. Twój noworodek może protestować, więc nie wymuszaj kąpieli. Ono samo da Ci znać, kiedy będzie gotowe. Ważne jest, aby zawsze mieć oczy na dziecku podczas kąpieli. Trzymaj ręcznik nad jej głową. Temperatura wody powinna być ciepła, nie gorąca.

Przed kąpielą dziecka upewnij się, że przetarłeś jego oczy ciepłą wodą. Upewnij się, że dobrze opłukałeś twarz i uszy. Resztę twarzy umyj miękką ściereczką bez mydła. Unikaj dotykania skóry w fałdach usznych i nie używaj wacików. Te waciki mogą podrażnić błonę bębenkową. Należy unikać zbyt częstego mycia twarzy dziecka, a zamiast tego utrzymywać ten obszar w czystości przez kilka godzin.

Najlepszym sposobem mycia noworodka jest utrzymywanie go w czystości i suchości. Unikaj ostrych mydeł i szorowania, ponieważ mogą one podrażnić wrażliwą skórę dziecka. Jeśli Twoje dziecko nie lubi kąpieli zanurzeniowej, czyszczenie punktowe może być najlepszym rozwiązaniem. Możesz używać szamponu dla niemowląt do czyszczenia obszarów ciała, które są tłuste, spocone lub brudne, takich jak nogi, stopy i twarz.

Nie jest konieczne codzienne kąpanie dziecka, chociaż prawdopodobnie prędzej czy później dostanie brudną pieluszkę. Dzieci są zazwyczaj zbyt małe, aby zebrać dużo brudu, więc kąp je tylko jeden lub dwa razy w tygodniu. Utrzymanie miękkiej skóry zapobiegnie jej nadmiernemu wysuszeniu, a zbyt częste kąpiele mogą nawet spowodować przedwczesne starzenie się. Jeśli obawiasz się o zdrowie dziecka, możesz zastosować kąpiel z gąbką lub łagodny roztwór mydła i wody.

Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem wykąpania noworodka jest kąpiel z gąbką. Kąpiel z gąbką to dobry wybór nawet dla obrzezanych chłopców. Jest to również najlepszy sposób na umycie części ciała noworodka, więc upewnij się, że masz wszystkie zapasy pod ręką przed rozpoczęciem procesu. Upewnij się, że masz ciepłe pomieszczenie bez przeciągów. Podczas kąpieli dziecka, miej oko na każdy jego ruch.

Kąpiel noworodka może być onieśmielająca. Ważne jest, aby pamiętać, że skóra noworodka jest nadal bardzo delikatna, więc kąpiel jest konieczna tylko dwa lub trzy razy w tygodniu. Jeśli zdecydujesz się kąpać noworodka częściej, być może będziesz musiał użyć delikatniejszego produktu do jego skóry. Jeśli jednak obawiasz się wysuszenia skóry noworodka, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top