Kiedy należy wykąpać noworodka po raz pierwszy?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z polkadotbaby.pl

Istnieje wiele ważnych pytań, które należy sobie zadać w związku z tym, kiedy należy wykąpać noworodka. Na przykład, czy należy odczekać 24 godziny czy sześć godzin przed kąpielą noworodka? Wiele organizacji zdrowotnych zaleca odczekanie co najmniej sześciu godzin. Jeśli cały dzień nie jest możliwy, powinnaś odczekać sześć godzin. Jeśli musisz wykąpać dziecko wcześniej, użyj delikatnego mydła. Unikaj ostrych środków czyszczących, takich jak substancje zapachowe. Mogą one powodować podrażnienia, a nawet zaburzenia hormonalne.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca odczekanie co najmniej 24 godzin po porodzie przed podaniem dziecku pierwszej kąpieli. Jednak nie jest to praktyka we wszystkich szpitalach. W BC, na przykład, dzieci nie mogą być kąpane, dopóki kikut pępowiny nie odpadnie. W Toronto trwa to od dwóch tygodni do miesiąca. Ogólnie rzecz biorąc, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca opóźnienie czasu kąpieli do momentu, gdy dziecko ma cztery do pięciu tygodni.

Celem tego badania było określenie najlepszego czasu, aby dać noworodkowi jego pierwszą kąpiel. Podczas gdy większość rodziców chętnie kąpie noworodka od razu, takie podejście jest kontrowersyjne wśród dostawców usług medycznych. Jest jednak kilka korzyści z opóźnienia pierwszej kąpieli. Po pierwsze, będziesz miała więcej czasu na kontakt skóra do skóry i większą szansę na karmienie piersią. Ponadto opóźniona kąpiel zwiększa szanse na karmienie piersią i karmienie w szpitalu.

Pierwsza kąpiel powinna być delikatna i bezpieczna. Dziecko powinno być mocno trzymane przez rodzica, z jedną ręką podłożoną pod głowę i pod pachę, aby utrzymać je stabilnie. Najlepiej unikać kąpieli z użyciem mydła, ponieważ może ono powodować suchość i podrażnienie skóry. Zamiast tego używaj bezzapachowych olejków jako środka czyszczącego. Twojemu dziecku powinno być ciepło i wygodnie w wodzie.

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca kąpiele w gąbce przez pierwsze dwa tygodnie po porodzie, do czasu usunięcia kikuta pępowiny i zagojenia się pępka. W tym czasie możesz kąpać noworodka używając chusteczek do mycia dzieci lub własnych rąk. Kiedy dziecko jest już gotowe do kąpieli w gąbce, powinnaś znaleźć płaską powierzchnię i delikatnie ją umyć. To pomoże jej się przyzwyczaić.

Jeśli Twoje dziecko jest fanem wody, spróbuj trzymać je w ramionach podczas kąpieli. To sprawi, że nie będzie drżało podczas kąpieli. Pomocna jest również miękka, ciepła ściereczka lub ręka. Skóra noworodka jest nadal wrażliwa, dlatego warto unikać stosowania produktów do pielęgnacji skóry przeznaczonych dla dorosłych. Należy również starać się, aby czas kąpieli był dla dziecka zabawą, z grami takimi jak peek-a-boo i śmieszne twarze.

Zależnie od rodzaju wody, możesz wykąpać dziecko kilka razy przed pierwszą kąpielą. Zazwyczaj należy używać tylko ciepłej wody w wanience dla dzieci lub w zlewie. Podczas kąpieli dziecka należy skupić się na jego rączkach, tułowiu i kończynach. Podczas kąpieli zawsze trzymaj jedną rękę na dziecku i nigdy nie zostawiaj go bez opieki w wannie. Kiedy dziecko jest już czyste, możesz skupić się na innej części jego ciała.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top