Kiedy dzieci zaczynają słyszeć?

Około 18 tygodnia ciąży struktury i mózg dziecka są wystarczająco rozwinięte, aby zacząć reagować na dźwięki, w tym bulgotanie i szum powietrza w płucach. Do 24 tygodnia życia dziecko potrafi rozpoznawać głosy, reagować na światło i aktywność w łonie matki. Następnie dziecko jest w stanie usłyszeć i reagować na dźwięki poza macicą. Do czasu, gdy ma 30 tygodni, dziecko może słyszeć i reagować na dźwięki poza macicą, w tym dźwięki od osób bliskich.

Słuch zaczyna się rozwijać podczas drugiego trymestru ciąży, ale etap płodowy jest krytyczny. Ucho dziecka rozwija się w okolicach szóstego tygodnia, a pod koniec ciąży uszy są niemal w pełni ukształtowane i umiejscowione we właściwym miejscu. Uszy dziecka zaczynają się formować, a ich struktura łączy się z mózgiem. Do dwudziestego piątego tygodnia ciąży, uszy dziecka urosły na tyle, by przetwarzać dźwięki, a na znajome odgłosy mogą reagować zwiększeniem tętna. Pod koniec ciąży uszy dziecka są w pełni rozwinięte i rozwinęły się do punktu, w którym może ono rozpoznać dźwięki wydawane w otaczającym je środowisku.

Kiedy dziecko zaczęło wydawać dźwięki, zaczyna łączyć je w dłuższe sekwencje. Zacznie wydawać dźwięki przypominające maliny, a także „bąbelki”. Pod koniec trzeciego trymestru dziecko jest w stanie usłyszeć i naśladować niektóre dźwięki. W końcu dziecko będzie nawet reagować na swoje imię, co pozwoli mu zrozumieć, co to znaczy usłyszeć dany dźwięk.

Ważne jest również to, że dziecko słyszy dźwięki w łonie matki, potrafi odróżnić głos matki od dźwięków poza łonem matki. Dzięki temu są w stanie przygotować się do narodzin swojego dziecka. Będą też reagować na dźwięki wydawane przez otaczających je ludzi i będą na nie reagować. Mimo to dziecko nie słyszy głośnych dźwięków, choć może usłyszeć dźwięki o niskim natężeniu.

Rozwój uszu dziecka rozpoczyna się około ósmego tygodnia ciąży. Ucho wewnętrzne zaczyna tworzyć rurkę i worek pod skórą. Na drugim końcu zaczyna się rozwijać główny narząd słuchu, ucho środkowe. Zaczynają się rozwijać kosteczki słuchowe dziecka, czyli maleńkie struktury, które wibrują i przetwarzają dźwięki. Wokół tych wgłębień tworzy się jama przypominająca rurkę wokół kości ucha.

Narodowy Instytut Głuchoty i Innych Zaburzeń Komunikacji (NIDCD) dostarcza informacji na temat rozwoju niemowląt. Rodzice mogą monitorować słuch swoich dzieci za pomocą listy kontrolnej rozwoju. Pomocne może być również poproszenie lekarza o drugą opinię, jeśli coś jest nie tak. W ten sposób lekarz będzie mógł zdiagnozować zaburzenia słuchu u dziecka we wczesnym wieku. A jeśli nadal będziesz się martwić, możesz poprosić o pomoc pediatrę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top