Jak szybko rośnie noworodek – informacje dla nowych rodziców

Możesz się zastanawiać, jak szybko rośnie noworodek. Wykresy wzrostu dziecka nie są oparte na stopniach; są to uśrednione dane z setek dzieci. Chociaż te wykresy są pomocne, nie gwarantują, że Twoje dziecko będzie rosło tak szybko, jak wskazuje wykres. W rzeczywistości niektóre dzieci mogą rosnąć szybciej lub wolniej niż inne dzieci w ich wieku. Oto kilka wskazówek dotyczących określenia tempa wzrostu dziecka:

Szybkość wzrostu noworodka zależy od wielu czynników, w tym metabolizmu, diety, zdrowia i warunków środowiskowych. Noworodek zyskuje około jednego do dwóch funtów wzrostu każdego miesiąca, w zależności od tego, czy karmisz piersią, czy używasz formuły. Wzorzec snu noworodka jest kolejnym czynnikiem. W pierwszym miesiącu życia dziecko śpi od 16 do 17 godzin na dobę. Tak więc, nawyki żywieniowe mogą zrobić ogromną różnicę we wzroście.

Na sklep odżywczy noworodka może mieć wpływ wiele czynników, w tym dieta matki, palenie papierosów i przyrost masy ciała w czasie ciąży. Kiedy matka jest chora, może być jej trudno zająć się dzieckiem. W rezultacie, dziecko może doświadczyć powolnego wzrostu. Podczas gdy ten powolny wzrost jest stanem tymczasowym, ustąpi on sam, gdy matka wyzdrowieje. W międzyczasie ważne jest, aby pamiętać, że ilość jedzenia i energii, którą spożywa Twoje dziecko, określi, jak szybko rośnie.

Jeśli wzrost i waga dziecka nie zgadzają się, lekarze zwykle zbadają przyczynę. Dziecko może być w 50 percentylu dla wagi, ale 20 percentylu dla wzrostu. Wykres pokaże tempo, w jakim rośnie obwód głowy dziecka. Mózg rozwija się szybciej, gdy obwód głowy rośnie bardziej. Wykres pokazuje ten wzór i jest przydatny dla lekarzy do monitorowania wzrostu dziecka.

Wzrost to nie tylko rozmiar, ale także rozwój. W ciągu pierwszego roku, dzieci dodają pięć do 10 cali w długości i potrójną wagę urodzeniową. Ich głowy również bardzo rosną. Pod koniec pierwszego roku życia powinny podwoić lub potroić swoją wagę urodzeniową. Aby najdokładniej oszacować wzrost noworodka, powinieneś zapoznać się z tabelą wzrostu. Ważne jest, aby upewnić się, że dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pożywienia i nie rozwija żadnych niezdrowych nawyków.

Od kiedy dziecko osiągnie wiek sześciu miesięcy, zacznie zwalniać. Ich ciało potrzebuje więcej kalorii w proporcji do ich wielkości, więc powinni zyskać 1,5 do dwóch funtów i trzy cale na miesiąc. Celem jest, aby waga niemowlęcia w wieku od czterech do sześciu miesięcy była równa lub większa niż ich waga urodzeniowa. Typowa waga ośmiomiesięcznego chłopca to około 14,5 do 17,5 funta. Chłopiec zyska pół funta w pierwszym roku, podczas gdy dziewczynka będzie o pół funta lżejsza. Przeciętny maluch przybiera na wadze pięć funtów do drugiego roku życia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top