Jak rośnie i rozwija się noworodek – informacje dla rodziców

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z naszedzieciwsieci.org

Twój nowy maluch rośnie jak szalony! Jeśli zastanawiasz się, jak sprawić, aby Twój noworodek rósł jak najszybciej, czytaj dalej. Ten artykuł wyjaśni, jak rośnie i rozwija się noworodek oraz dostarczy cennych informacji dla rodziców. Oto kilka kamieni milowych, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli jesteś w ciąży, czeka Cię wiele ekscytujących wydarzeń! Oto spojrzenie na niektóre z najważniejszych kamieni milowych, które możesz oczekiwać, że twój maluch osiągnie.

W pierwszych dwóch miesiącach dziecko może rozpoznać twoją twarz i zacznie reagować szerokimi oczami i radosnym machaniem. Do sześciu tygodni Twoje dziecko zaczyna rozpoznawać przedmioty w swoim otoczeniu. Zacznie stawać i kopać nogami oraz nauczy się podnosić głowę i klatkę piersiową. W ósmym tygodniu Twój noworodek zacznie reagować na Twój głos i obracać się w Twoją stronę. To jest czas, aby wprowadzić swoje dziecko do nowych rzeczy.

Kiedy noworodek przychodzi na świat, on lub ona nie wie jeszcze, kto się nimi zajmuje. W związku z tym musisz pomóc im zrozumieć otaczający je świat i zapewnić im bezpieczeństwo. Niemowlęta stale się uczą i rozwijają. Do trzech miesięcy nauczą się nawet śmiać. Ich zmysły rozwijają się szybko i mogą zostać przytłoczone przez bodźce zewnętrzne. Niezależnie od tego, czy środowisko jest głośne, zimne, czy zatłoczone, musisz zapewnić im bezpieczeństwo.

W miarę jak Twoje dziecko będzie coraz starsze, możesz zauważyć, że angażuje się w samodzielną zabawę. W wieku 14 tygodni będzie badać swoje ręce i palce i zacznie naśladować Cię, gdy będziesz do niego mówić. Zacznie nawet naśladować Cię, jeśli będziesz używać słów, które rozumie. W miarę jak będą rosły, ich zdolności będą się zwiększać, ponieważ uczą się poprzez zabawę. Tak więc, jako rodzic, ważne jest, aby pozostać blisko swojego noworodka i zachęcać go do odkrywania nowych rzeczy!

Noworodki rozwijają się w przyspieszonym tempie podczas pierwszego roku. Ich waga podwoi się w ciągu pięciu do sześciu miesięcy i potroi do pierwszych urodzin. Dzieci ciągle się uczą i nie ma jednego idealnego dziecka. Nawet zdrowe, „normalne” dzieci mogą mieć opóźnienia w niektórych obszarach rozwoju. Twój lekarz będzie monitorował rozwój dziecka podczas każdej wizyty, więc będziesz miała lepsze pojęcie, kiedy spodziewać się, że dziecko zacznie mówić, chodzić i raczkować.

Oczy Twojego noworodka nadal rosną i rozwijają się. W tym czasie rozwinie nowe umiejętności, takie jak postrzeganie głębi, pozwalając dziecku ocenić odległości od obiektów wokół nich. Do momentu ukończenia przez dziecko pięciu miesięcy, minie kilka miesięcy zanim jego oczy będą prawidłowo współpracować i tworzyć trójwymiarowy obraz świata. Jeśli się martwisz, zadzwoń do swojego lekarza. Te kamienie milowe mogą być ważne dla rozwoju i wzrostu Twojego dziecka, a jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki opóźnienia rozwojowego, umów się na wizytę ze swoim dostawcą opieki zdrowotnej.

Babcie spędzają około 16 godzin dziennie śpiąc, ale wciąż mają wiele odruchów. Podczas gdy noworodki nie wykonują celowych ruchów, rozpoznają dźwięk Twojego głosu. Kiedy mówisz do swojego dziecka, nie tylko wyrażasz swoją miłość, ale także kładziesz fundamenty pod rozwój języka w jego mózgu. Jeśli karmisz dziecko piersią, możesz nawet spróbować mówić do niego w jego języku, aby pomóc mu w nauce nowych słów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top