L4 na opiekę nad dzieckiem – ile przysługuje? E-zwolnienie na dziecko

l4 na chorobę dziecka

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z abcmama.pl

Różne sytuacje się zdarzają w życiu, a choroba dziecka należy zdecydowanie do tych mniej przyjemnych. Całej sytuacji nie ułatwia też na pewno sytuacja, w której oboje rodziców pracuje na pełen etat. W takich okolicznościach pracownik może ubiegać się o zwolnienie lekarskie na chore dziecko.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o L4 na opiekę nad dzieckiem

L4, a dokładniej rzecz biorąc, zwolnienie lekarskie na dziecko przyznawane jest przez lekarza jednemu z rodziców w momencie, gdy pojawia się konieczność opieki nad pociechą. Opiekun, który pragnie uzyskać zwolnienie na dziecko, zobowiązany jest do odprowadzania stosownych składek ubezpieczeniowych. Tego rodzaju świadczenie może być przyznane szczególnych wypadkach, a mianowicie wtedy, gdy chore dziecko ma poniżej 14 roku życia, a w gospodarstwie domowym nie znajduje się żadna inna osoba, która mogłaby się nim zająć. Mówiąc prostszym językiem, jeżeli jeden z rodziców nie pracuje lub nie prowadzi działalności gospodarczej i sam jest zdrowy, uzyskanie zwolnienia na dziecko nie będzie możliwe.

W obecnej dobie pracy zdalnej coraz popularniejsze staje się e-zwolnienie, które zdobyć można poprzez konsultację online. W zasadzie można więc załatwić zwolnienie na dziecko nawet bez wychodzenia z domu, bez kolejki i bez zbędnego czekania w poczekalni do lekarza. E-zwolnienie działa na tej samej zasadzie, co zwykłe L4. Z jego tytułu pracownikowi przysługuje dokładnie taka sama stawka świadczenia w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Wymiar zasiłku liczy się na podstawie średnich zarobków z ostatnich 12 miesięcy.

Opieka nad chorym dzieckiem – Ile dni przysługuje pracownikowi?

Liczba dni, które przysługują pracownikowi na opiekę nad chorym dzieckiem, może się różnić w zależności od kilku czynników.

60 dni przysługiwać będzie rodzicom bądź opiekunom, którzy wychowują dziecko do 14 roku życia. Warto zaznaczyć, że w momencie posiadania więcej niż jednego dziecka liczba dni się nie zwiększa. W związku z tym niezależnie od liczby dzieci, pracownik posiada jedynie 60 dni, które może wykorzystać na opiekę nad chorym dzieckiem.

30 dni przysługuje rodzicom dzieci z niepełnosprawnością, które zachorowały i znajdują się pomiędzy 14 a 18 rokiem życia. Co więcej, z 30-dniowej opieki nad chorym dzieckiem mogą skorzystać także pracownicy, którzy posiadają więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością w wieku od 8 do 18 lat.

14 dni opieki nad chorym dzieckiem można uzyskać w sytuacji, gdy zachoruje dziecko, które ma więcej niż 14 lat.

Tego rodzaju zwolnienie można także uzyskać na opiekę nad chorym krewnym – rodzicem, rodzeństwem czy współmałżonkiem. Warto dodać, że przez chorego krewnego rozumie się także przybranych rodziców oraz teściów. Jednak zależnie od wieku chorego i orzeczonej (lub nie) liczba dni, podczas których można pobierać zasiłek może się znacząco różnić.

L4 na zdrowie dziecko – aspekty prawne

Kodeks pracy przewiduje także możliwość wzięcia urlopu na zdrowie dziecko w sytuacji, gdy dziecko ma poniżej 14 lat. Rodzic może wówczas skorzystać z szesnastu godzin lub dwóch dni odpłatnego wolnego na opiekę nad zdrowym dzieckiem. Niewykluczone, że okres ten niedługo się wydłuży wskutek dyrektywy Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że opieka na zdrowie dziecko przysługuje tylko jednemu rodzicowi, który zatrudniony jest na umowę o pracę. Długość takiej opieki wynosi 60 dni przy dzieciach, które mają mniej niż 8 lat, ale jedynie w przypadku nagłego zamknięcia placówki, do której dziecko uczęszczało (przedszkole, żłobek). Będzie to więc sytuacja raczej rzadka.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top