Jak sprawić, żeby dziecko nie bało się dentysty?

Jak wybrać właściwy gabinet?

Zanim w ogóle rozpoczniesz rozmowy z dzieckiem na temat czekającej je wizyty, znajdź odpowiedni gabinet. Sprawdź, czy wybrany przez ciebie dentysta ma doświadczenie w pracy z maluchami oraz jakie opinie krążą na jego temat wśród znajomych rodziców. Pamiętaj, że nie musisz od razu kierować się do centrum stomatologicznego przeznaczonego specjalnie dla dzieci! W takich miejscach ceny usług są z reguły wyższe niż w innych gabinetach. Tymczasem dobry stomatolog dziecięcy w Krakowie, Warszawie czy twojej miejscowości może też przyjmować w ogólnym gabinecie!

Najważniejsze, aby lekarz był cierpliwy i empatyczny. Specyficzny zapach oraz mnogość przyrządów mogą wystraszyć małych pacjentów. Zadaniem stomatologa w czasie pierwszej wizyty jest więc głównie zachęcenie ich do tego, aby usiedli na fotelu i pozwolili mu sprawdzić stan ząbków. Jeśli będzie taka potrzeba, bo dziecko okaże się szczególnie niepewne, lekarz powinien nawet pozwolić usiąść na fotelu tobie i po prostu wziąć malucha na kolana. Z mamą lub tatą przy boku każdy malec poczuje się pewniej i pozwoli dentyście dokładnie obejrzeć wszystkie ząbki!

Przed pierwszą wizytą, czyli jak rozmawiać z dzieckiem

Kiedy już zdecydowałeś, kto zajmie się sprawdzeniem stanu ząbków twojego malucha, przygotuj dziecko do wizyty. Zaopatrz się w książeczki o tej tematyce, które razem z dzieckiem dokładnie obejrzycie i przeczytacie. Maluchowi łatwiej będzie skupić się na rysunkach niż jedynie twoich słowach. Ilustracje pomogą także tobie – dzięki nim szybko wyjaśnisz dziecku, czym jest fotel dentystyczny i podstawowe przyrządy w gabinecie.

Staraj się nie przenosić na dziecko swojego stresu związanego z wizytami u dentysty. Pierwsza wizyta, zwana adaptacyjną, nie będzie przecież bolesnym przeżyciem! W jej trakcie stomatolodzy (zwłaszcza specjaliści z galeriausmiechu.pl) najczęściej jedynie oglądają ząbki. Opowiadają także małym pacjentom o stosowanych przyrządach oraz relacjonują po kolei co i dlaczego będzie się działo. Wszystko to sprawia, że dziecko czuje się pewniej i chętniej współpracuje z dentystą!

Pierwsze ubytki? To nie problem!

Jeśli w trakcie wizyty stomatolog odkryje ubytki w mlecznych ząbkach, konieczne będzie ich wyleczenie. Zaniedbana próchnica zębów mlecznych może przenieść się na stałe zęby twojego dziecka! Co więcej, naprawa małych ubytków bywa właściwie bezbolesna. Jeśli jednak zdecydujesz się poczekać, ubytki staną się większe, a twoje dziecko zacznie odczuwać ból. Nie jest prawdą, że zęby mleczne nie są unerwione i nie mają korzeni. Przeciwnie – je także się leczy, i to nawet kanałowo!

Kiedy wyleczyć ząbki? To zależy. Malec, który chętnie współpracuje z dentystą i nie obawia się gabinetu, może mieć zaleczone zęby już na pierwszej wizycie adaptacyjnej. Jeśli jednak pierwsze spotkanie przebiega w atmosferze stresu, a dziecko jest wyjątkowo niepewne, lepiej umówić się na kolejne spotkanie. W międzyczasie wytłumaczysz maluchowi, co będzie się działo i przygotujesz go na leczenie. Jak to zrobić?

Na pewno nie strasz dziecka! Opowiedz mu o robaczkach (próchnicy), które zamieszkały w jego ząbku i które pan lub pani doktor musi wygonić. Powiedz, że dentysta najpierw wypędzi wszystkie robaczki, a potem zaklei dziurkę specjalną plasteliną (plomba). Dzięki temu ząbek będzie bezpieczny i zdrowy, a robaczki już do niego nie wrócą.

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa to ogromne przeżycie. Często jednak trudniej całą sytuację znoszą… rodzice! Dlatego też pamiętaj o zachowaniu spokoju! Nie panikuj i nie stresuj się niepotrzebnie – dziecko wyczuje twój nastrój i również będzie podenerwowane. Zamiast tego spokojnie i rzeczowo wyjaśnij mu, po co idziecie do dentysty i jak przebiegnie wizyta. A potem zaprowadź malucha do gabinetu z uśmiechem. To właśnie klucz do sukcesu!



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top