Podczas gdy twój brzuch jest nadal delikatnym obszarem, pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, jest obserwacja brzucha twojego dziecka. Z pępka Twojego noworodka będzie najprawdopodobniej wypływała niewielka ilość krwi, która utrzyma się przez kilka tygodni. Możesz zapakować gazę nad pępkiem pod pieluszkę, aby powstrzymać wszelkie krwawienia. Pomoże to utrzymać skórę dziecka w czystości i suchości.
Nie podnoś dziecka za główkę. W ciągu pierwszych kilku miesięcy mięśnie dziecka są słabe i łatwo ulegają urazom. Unikaj podnoszenia dziecka za główkę, ponieważ może to uszkodzić mięśnie szyi, brody i ramion. Trzymaj dziecko za pupę lub jedną ręką. Nie podnoś główki dziecka – nie chcesz jej przecież złamać!
Obserwuj brzuszek dziecka. Spuchnięty brzuszek to znak, że Twoje dziecko ma problem z układem pokarmowym. Twoje dziecko może cierpieć na zaparcia lub gazy, albo inną kwestię związaną z układem pokarmowym. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, jest zapytanie dziecka, czy czuje się komfortowo, gdy trzymasz je za brzuszek. To da ci znać, czy robisz coś źle i musisz wprowadzić zmiany.
Jeśli nie możesz spać na brzuszku swojego dziecka, może to być oznaką innego problemu. Jeśli podejrzewasz, że Twój noworodek ma gazy, spróbuj usunąć wszelkie przeszkody, które uniemożliwiają cyrkulację powietrza w jego brzuszku. Twój lekarz może udzielić Ci więcej informacji na temat bezpiecznych pozycji do spania. A jeśli nie jesteś pewna, wypróbuj te wskazówki, aby uspokoić brzuch dziecka.
Jedną z najczęstszych przyczyn płaskiego miejsca jest dziecko zawsze leżące na plecach. Chociaż jest to tylko problem kosmetyczny, może to być również znak, że dziecko nie dostaje wystarczającej ilości ćwiczeń w głowie. Oprócz wzmocnienia mięśni głowy, czas brzuszka pomaga również mięśniom tułowia, szyi i ramion. Podczas brzuszków mięśnie oczu dziecka również rosną w siłę.
Pierwsze trzymanie noworodka jest ekscytującym momentem, ale może być również przerażające. Łatwo jest się przestraszyć delikatnego wyglądu dziecka, a nawet możesz się bać, że go zranisz. Jednak noworodki są niesamowicie odporne i wytrzymalsze niż wielu ludzi myśli. Przy delikatnych ruchach nie zrobisz dziecku krzywdy.
Brzuszek noworodka ma bardzo małą ochronę przed infekcjami, dlatego bardzo ważne jest, aby przed kontaktem z dzieckiem umyć ręce. Musisz też unikać kontaktu z osobami, które mają jakiekolwiek infekcje, np. zimne owrzodzenia. Dostępne są szczepionki, które chronią Twojego noworodka przed kilkoma popularnymi chorobami zakaźnymi. Możesz dowiedzieć się więcej o tych chorobach, czytając poniższe wskazówki. Te wskazówki pomogą Ci chronić delikatny pępek Twojego noworodka.
Podobne tematy